Recepty

Tempeh

Tempeh syr v pekárni SANA

Bôby namočíme na 5 - 10 hodín do vody, potom necháme variť, kým nie sú mäkké a pružné, ale nie rozvarené. Po odstavení odstránime penu a pridáme lyžicu octu. Uvarené bôby je potrebné zbaviť šupiek, a pretože sú šupky ľahšie ako samotné bôby, plávajú teda na hladine. Postupným šúchaním bôbov v dlani a prelievaním vody cez sitko sa zbavíme väčšiny šupiek. Tento proces sa značne uľahčí, ak sa pred samotným namočením bôby rozpolia, napr. pomocou obilného mlynčeka. Olúpané bôby necháme na čistej utierke preschnúť, aby sa v nich kultúra " neutopila ". Opäť sa dá proces uľahčiť napr. sušičom na vlasy.

Usušené bôby v čistej nádobe naočkujeme tempeh kultúrou, rovnomerne rozprestrieme do misky na tempeh a do rohu umiestnime koniec multi - teplomeru. Keramické doštičky navlhčíme pod tečúcou vodou, prebytočnú vodu necháme odkvapkať a vložíme do misky. Dierky v keramických doštičkách prekryjeme sklenenou pokrievkou a všetko vložíme do Sana pekárne. Dvierka pekárne podložíme, aby boli pootvorené kvôli cirkulácií vzduchu.

Multi - teplomer nastavíme na alarmujúcu teplotu 31 °C. V programe fermentácie nastavíme teplotu v troch fázach - prvých 15-18 hodín fermentujte pri teplote 31 °C, ďalšej fáze nastavíme napríklad na 28° C po dobu 2-4 hodín a na posledné 4 hodiny na 26 °C. Všetko záleží na teplote vo vnútri produktu, ktorú nám bude ukazovať multi - teplomer. Keďže po niekoľkých hodinách sa vďaka zrenia začne uvoľňovať teplo zo samotného produktu, je potreba teplotu v pekárni znížiť. Ak je teplota zrejúceho syra vyššia ako 31 °C, môže sa pokaziť. Pre kontrolu teploty slúži multi - teplomer a jednotlivé teploty a časy sa po 15 hodinách môžu rôzne líšiť. Celkové zrenie tempeh syra trvá okolo 24-30 hodín, najvhodnejšia teplota je 31 °C a prostredie nesmie byť príliš vlhké.

Správne vyzretý tempeh syr príjemne vonia po hubách, nie je mazľavý, je bez tmavých škvŕn a predovšetkým samozrejme výborne chutí. :)

Čo budeme potrebovať?

  • 150g sójových bôbov
  • 0,5g tempeh štartéru
  • 1 lyžicu octa (ryžový, jablkový, vinný)
  • 1 misku na tempeh
  • 2 malé keramické doštičky
  • 1 úspornú pokrievku
  • multifunkčný teplomer
Jogurt

Domáci jogurt

K príprave jogurtov je najvhodnejšie mlieko, ktoré od kravičky prešlo čo najmenšou úpravou. V obchode sa pozerajte po plnotučnom a nehomogenizovanom mlieku v bio kvalite. Ak máte možnosť zohnať čerstvé napríklad z automatu alebo rovno od farmára tým lepšie. Jogurt budeme potrebovať biely s obsahom živých kultúr. Túto informáciu si overte na obale, či sa jedná naozaj o jogurt s obsahom živých baktérií. Pre ďalšiu prípravu jogurtov sa už používa výsledný vyrobený jogurt. Poháre alebo iné nádobky, ktoré budete používať na výrobu jogurtu, by mali byť dokonale čisté a ešte lepšie pred použitím vyvarené, aby sa dosiahla maximálna sterilita.

Mlieko najskôr treba zahriať aspoň na 80 °C. Čerstvé radšej krátko prevarte. Potom nechajte mlieko schladiť aspoň na 50 °C. Ku kontrole teplôt môžete použiť ihlový teplomer alebo multi - teplomer z našej ponuky. Teraz je potrebné mlieko naočkovať kultúrou z jogurtu. V menšom množstve mlieka jogurt dokonale rozmiešame, pridáme do zvyšného mlieka a opäť premiešame. Naočkované mlieko rozlejeme do pohárov, zazátkujeme a vložíme do pekárne Sana bez nádoby na chlieb. Pre lepšiu stabilitu pohárov môžete vložiť misku zo sady na tempeh hore dnom dovnútra pekárničky. Teraz už len nastavte program fermentácie na 45 °C počas 8 hodín a tešte sa na prvý domáci jogurt.

Výsledný jogurt môže byť hotový aj po 5-7 hodinách, záleží na množstve kultúry obsiahnuté v jogurte. Hotový jogurt vydrží v chladničke 5 dní.

Čo budeme potrebovať?

  • 1 l kvalitného kravského nebo kozieho mlieka
  • 25 ml jogurtu s živou kultúrou
  • 6 ks pohárov s viečkom a objemom 200 ml
Celkem 7 záznamů