teflon_pánev-

Chemička DuPont čelí opakovaným žalobám kvôli škodlivosti teflónu

... majú spotrebitelia skutočne dôvod byť znepokojení?

Chemička DuPont, výrobca teflónu, čelí po dlhé roky mnohým súdnym sporom. Tie proti nej vyvolávali a vyvolávajú nielen obyvatelia žijúci v bezprostrednej blízkosti továrne, ktorých život bol ešte donedávna kvôli nešetrným výrobným postupom trvalo ovplyvňovaný znečisteným ovzduším a vodou, ale aj bežní používatelia teflónového riadu. Jedným z príkladov je aj spor, ktorý vyvrcholil v roku 2005 a o ktorom vtedy informoval server idnes.cz (čítajte tu). Američania vtedy zažalovali chemičku kvôli obsahu rakovinotvorných látok v teflóne a žiadali peňažnú náhradu, aby si mohli nakúpiť bezpečnejší riad.

V roku 2006 sa továreň DuPont aj vzhľadom k početným hlasom volajúcim po zmene zaviazala k tomu, že do roku 2015 zreorganizuje výrobný proces tak, aby pri ňom nemusela byť používaná nebezpečná kyselina perfluórooktánová (PFOA, alebo tiež tzv. C8). Táto látka bola napokon hlavným dôvodom na znepokojenie obyvateľov z okolia chemičky, ktorí sa mimochodom už v minulosti dočkali finančnej kompenzácie čoby náplasti za sťažený život v prostredí znečistenom nešetrnou výrobou. Síce ešte nie je objasnený toxický účinok PFOA na zdravie človeka, ale predpokladá sa, že bude podobný ako u zvierat (u nich vyvoláva napr. rakovinu a zvyšuje úmrtnosť čerstvo narodených mláďat). Chemička svoj záväzok splnila a od začiatku roka 2015 vyrába teflón šetrnejším spôsobom, o čom sa zmieňuje aj na svojich stránkach. Tu tiež informuje o tom, že sa k nej pridali aj ďalšie konkurenčné továrne.

Je ale nutné si uvedomiť, že ani táto zmena vo výrobnom procese neznamená, že v teflóne už nebudú žiadne karcinogény ani iné škodlivé látky. Dá sa predpokladať, že ak sa vyradí z výroby jedna chemická zložka, bude pravdepodobne nutné nahradiť ju inou, ktorá bude podobne nebezpečná. Nemali by sme teda podľahnúť ilúzii, že odteraz je všetko v poriadku. Vždy bude istejšie používať riad z iných materiálov, napr. z keramiky alebo nerezu a nespoliehať sa na bezpečnosť teflónu, ktorý bude zrejme problematický vždy.

Avšak dohady a spory o závadnosti teflónu sa objavujú snáď už od doby, kedy bol tento materiál vyvinutý. Ako iste viete, máme v ponuke okrem nerezovej nádoby na pečenie tiež teflónovú. O tom, či je bezpečné piecť chlieb a pripravovať ďalšie potraviny v tejto nádobe, sme písali tu.