jogurt - domácí pekárna Sana

Jogurt

Jogurt je najrozšírenejšou funkčnou potravinou na svete - zaženie hlad a zároveň má priaznivý vplyv na naše zdravie. Vyrába sa prekysaním mlieka. Kultúry v ňom obsiahnuté (baktérie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium) upravujú zažívanie a sú prevenciou rakoviny hrubého čreva. V ideálnom prípade jedzte jogurt denne!

Obecné výhody

 • Pôsobí priaznivo pri zažívacích problémoch ako je zápcha, hnačka, ale aj pri zápalových ochoreniach čriev
 • Obsahuje zložky dôležité pre rast a udržanie silných kostí: vápnik a vitamín D
 • Je dobrým zdrojom bielkovín
 • Predchádza rakovine hrubého čreva a rozmnožovanie kvasiniek v tele (teda mykózam)
 • Na rozdiel od mlieka a ďalších mliečnych výrobkov je často tolerovaný osobami s neznášanlivosťou laktózy
 • Širšie možnosti využitia: kombinácia s ovocím, müsli, čokoládou, apod., použitie v receptoch na dezerty, koláče, zálievky na šaláty

Výhody domácej prípravy

 • 100% kvalita
 • Žiadna chemické a ďalšie aditíva, len mlieko a jogurtová kultúra
 • Čerstvosť (čím skôr jogurt zjeme, tým viac prospešných baktérií obsahuje)
 • Cena (kvalitný jogurt z obchodu je priemerne 3x drahší ako doma pripravený)


jogurt - dom%C3%A1c%C3%AD pek%C3%A1rna Sana

Ako si vyrobiť jogurt v pekárni Sana?


Suroviny:

 • 1 l plnotučného pasterizovaného mlieka (s označením "čerstvé", alebo "s predĺženou trvanlivosťou"; radšej nie krabicové!) ALEBO 1 l domáceho kravského / kozieho mlieka
 • 3-4 polievkové lyžice jogurtu s obsahom Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus ALEBO jogurtová kultúra v prášku (k dostaniu na internete)

jogurt - dom%C3%A1c%C3%ADpek%C3%A1rna Sana Postup: Na internete nájdete veľa rôznych návodov na výrobu jogurtu v domácej pekárni. Na mnohých miestach sa dočítate, že je nutné vyvariť hrniec, poháre aj lyžicu, ale úplne postačí opláchnuť používané riady horúcou vodou a rovnako ako pred každou prípravou jedla si umyť ruky. Mlieko nalejte do hrnca a na sporáku zohrejte na 45 °C. Vypnite platničku a vmiešajte 3-4 polievkové lyžice jogurtu, alebo jogurtovú kultúru podľa návodu na sáčku. V prípade použitia čerstvého mlieka priamo od kravy ho radšej prevarte ešte pred primiešaním kultúry počkajte, kým nevychladne na 45 ˚C - ak nemáte teplomer, chladnutie trvá 5-10 minút a správnu teplotu spoznáte podľa toho, že udržíte na hrnci ruku. Zmes prelejte do pripravených pohárov a zaviečkujte. Z pekárne vyberte nádobu na pečenie, ktorú nebudete potrebovať, a poháre postavte na dno pekárne. Zvoľte program č. 6, nastavte teplotu 42 °C a čas 3-8 hodín. Bohužiaľ nie je možné udať presný čas, pretože kysnutie trvá vždy rôzne dlhú dobu. Po troch hodinách kysajúce mlieko skontrolujte. Má už konzistenciu jogurtu a chutí ako jogurt? Ak nie, vráťte do pekárne. V opačnom prípade poháre vyberte, nechajte ich chvíľu vychladnúť a potom dajte na 12 hodín do chladničky. Kysnutie sa postupne zastaví a jogurt ešte viac zhustne. Nie je vhodné jesť ho pred zastavením kysnutia, mohli by ste mať zažívacie ťažkosti.

Doporučení: Během kysání je vhodné občas sklenicemi protřepat nebo promíchat jogurt lžící, aby se promísily různě teplé části (dole může být jogurt teplejší, nahoře chladnější). Urychlí to kysání. Pokud se vám zdá, že stále nehoustne, zkontrolujte pomocí jehlového teploměru teplotu uvnitř jogurtu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 41 – 43 ˚C. Pokud naměříte méně nebo více, upravte nastavení teploty v pekárně.
Jogurt se nepovedl? Vyrobit jogurt v domácích podmínkách je tak trochu alchymie. O tom svědčí i fakt, že někomu se záhadně povede vždy, někomu se zas nedaří ani při opakovaných pokusech. Pokud jogurt nezhoustne, příčinou může být použití polotučného mléka, nebo třeba málo kultury, takže příště přidejte více nebo zkuste jinou značku jogurtu s bakteriemi. Dalším z důvodů neúspěchu je nízká nebo vysoká teplota v jogurtu, kterou je dobré kontrolovat již zmíněným jehlovým teploměrem a na základě naměřených hodnot korigovat nastavení. Jiná než bílá barva také znamená nezdar, takový jogurt raději vyhoďte.

Poznáte parfait?


Parfait sú zdravé raňajky či dezert s jogurtom, ovocím, medom, orieškami, čokoládou, vločkami, müsli a prípadne ďalšími surovinami. Je chutný, zábavný a predstavuje skvelý štart do nového dňa. Nepotrebujete nič iného než pohár (najlepšie vysoký), jogurt a kombináciu všetkého, na čo máte práve chuť. Neexistuje zlý spôsob, ako si parfait pripraviť. Urobte 3 alebo 10 poschodí a dajte do neho čokoľvek vás napadne. Parfait je dokonalým príkladom, ako jesť aj očami.

jogurt - dom%C3%A1c%C3%AD pek%C3%A1rna Sana jogurt - dom%C3%A1c%C3%AD pek%C3%A1rna Sana


Tipy a zaujímavosti

 • Viete, že prvý ovocný jogurt bol vyrobený v Českej republike? Bolo to v roku 1933 v Radlickej mliekarni na Smíchove.
 • Jogurt zjedzte ihneď po otvorení. Ak ho necháte otvorený v chladničke, môže byť kontaminovaný cudzorodými baktériami, ktoré spôsobujú zažívacie ťažkosti alebo pokazeniu jogurtu.
 • Ak máte chuť na ovocný jogurt, je lepšie kúpiť si biely (alebo vyrobiť) a dochutiť ho ovocím, prípadne marmeládou. Chcete zistiť, ako si v pekárni Sana vyrobiť domácu marmeládu?
 • Po doužívaní antibiotík jedzte jogurty vo zvýšenej miere. Antibiotiká ničia nielen zlé baktérie, ale aj tie dobré a jogurty napomôžu ich opätovné osídlenie črevnej sliznice.
 • Nekupujte nízkotučné jogurty, a to ani v prípade, že sa snažíte schudnúť. Jogurty so zníženým alebo nulovým množstvom tuku obsahujú modifikované škroby a ďalšie aditíva, ktoré majú za úlohu vytvoriť jogurtovú konzistenciu a lepšiu chuť. Oboje inak zaisťuje chýbajúci tuk. Škroby sú ďaleko väčším nepriateľom štíhlej postavy, než trocha mliečneho tuku, a prídavné látky okrem toho znižujú obsah prospešných baktérií. Ideálne jedzte jogurty s 3% tuku a viac.
 • Prehnali ste to s opaľovaním? Naneste na spálené miesta vychladený jogurt, uľaví sa vám do 20 minút.
 • Pred časom naše e-mailové schránky a dokonca aj niektoré weby zaplavil text, ktorý označuje jogurty za úplne neprospešné, či dokonca nebezpečné. Jedná sa len o hoax, teda planú poplašnú správu.